SORU 1) Ayaklarımızı ılık veya sıcak suda 20-30dk bekletmemiz ve daha sonra kabaran derileri taşlamamız doğru bir işlem mi?.

CEVAP: Çok yanlış bir işlem çünkü, ölü deri ile birlikte canlı dokuda kabardığı için birbirinden ayrıştıramayarak her ikisini birden taşlarsınız. Bu da sizin sağlıklı doku kaybınıza neden olur. Ve aynı zamanda sağlıklı deriye zarar verdiğiniz için kendini onarmaya çalışan vücut yeni ve daha kalın bir deri oluşturacaktır.

SORU 2) Tırnağım battı kuaföre gittim veya kendi kendime tırnağımı güzelce oyarak kaldırıp kestim. Acım, ağrım o an için geçti. Ama tekrar aynı parmağımda tırnak batması oldu. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Öncelikle tırnağınızın neden battığını bilmeniz gerekiyor. Tırnaklarınızı eğri kestiğiniz zaman o bölgede yani tırnakla tırnak yatağı arasında boşluk oluşuyor. Bu boşlukta zamanla tırnak ya da etle dolarak batık tırnak oluşmasına neden oluyor. Ve siz kesebildiğiniz yada acınızın dindiği ana kadar kestiğiniz için yani tamamını kesemediğiniz için arkadan gelen yeni tırnak etin içine girerek o bölgenin kesilmesine böylece de enfeksiyon oluşmasına sebep oluyor. Yapılması gereken en kısa zamanda bir chirapodiste parmağınızı göstermenizdir.

SORU 3) El ve ayaklarımıza manikür, pedikür yaptırırken kuaförler tırnağımızın üzerindeki etleri kesiyor bu doğru bir işlem mi?

CEVAP: Hayır yanlış bir işlem. Erkek veya kadın fark etmeksizin güzelleşmek uğruna çok sık manikür ve pedikür yaptırıyoruz ve bu işlemler esnasında el ve ayaklarımız için çok önemli olan tırnak üzerindeki etlerimizi (kütiküllerimizi) sıkça kestiriyoruz. Sık yapılan bu kütikül kesilmesi; kütiküllerin artmasına ve sertleşmesine sebep olur. Ayrıca vücudumuzu koruyan bu etlerimizin kesilmesi dışarıdaki milyonlarca mikroba davetiye çıkartır.

SORU 4) Düz ayakkabılar ayağımıza zarar verir mi?

CEVAP: Elbette ki verir, doğru olan topuk yüksekliği 3-4cm olan ayakkabılar giyilmesidir. Rahat etmek için topuklu ayakkabılardan vazgeçip dümdüz ayakkabılar giyiyorsunuz. Düz ayakkabıda topuklu ayakkabılar kadar yanlıştır. Çünkü düz ayakkabıda ağırlığımızı topuklarımıza vererek, belimize aşırı bir yükleme yapmış oluruz. Bunun yanı sıra topuk bölgesinde aşırı sertleşme ve çatlaklara davetiye çıkarmış olursunuz.

SORU 5) Çocuğum 2 gün aynı çorabı giyebiliyor. Bu ona zarar verir mi?

CEVAP: Tabii ki zarar verir. Çoraplarımızı sık sık değiştirmek gerekir. 1 günden fazla aynı çorabı giymek, ayakta mantar oluşumuna sebep olabilir.

SORU 6) Ayaklarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız?

Ayakkabılarımızın içinde en az 3-4 saat duran ayaklarımızda terleme oluşur. Bu da ayağın sağlığının bozulmasına (mantar, nasır, siğil, batık vs.) neden olur. Bu sebepten dolayı ayaklarımızı yıkayarak terden temizlememiz gerekir. Ancak ayaklarımız hiçbir zaman nemli veya ıslak kalmamalıdır. Yıkadıktan hemen sonra ayaklarımızı kurulamalıyız. Gerekirse bir fön makinesi ile kurulamalı ve özel ayak pudrası kullanılmalıdır.

SORU 7) Çalışıyorum ve şık giyinmek zorundayım, yüksek topuklu ayakkabıları tercih ediyorum. Bu bana ilerde zarar verir mi?

CEVAP: Kesinlikle zarar verir. Üstelik sadece ayak derilerinize değil bacağınıza, ayak kemiklerinize, Tırnaklarınıza, damarlarınıza vs. Bu yüzden genel tercihiniz yüksek topuklu ayakkabılar olmamalı. Bu konuda bir ortopedist veya chirapodisten yardım alabilirsiniz. Sizi ayak yapınızın şekline ve sağlık durumunuza göre yönlendireceklerdir.

SORU 8) Neden kadınlar erkeklerden daha fazla ayak sorunu yaşar?

CEVAP: Erkeklere oranla kadınlarda yaklaşık 4 kat daha fazla ayak sorunu yaşanır, bunun baş sebebi topuklu ayakkabılardır.

SORU 9) Nasır ve siğil arasında ne fark var?

CEVAP: Sürtünme veya baskı sebebiyle cildin belli bir bölgesi tahriş olduğunda deri kalınlaşarak bu duruma tepki veriyor. Oluşan kalın deri tabakasına da nasır deniyor. Genellikle nasırlar bedenin ağırlık taşıyan bölgelerinde ortaya çıksa da vücudun hemen her yerinde görülebiliyor. En ‘popüleri’ ise ayak nasırları.  Siğiller nasırlara göre daha ufak oluyor ve bir basınçla karşılaştığında ağrıyor. Derinin üst tabakası kazındığında ise siyah noktacık halindeki ‘siğil kökü’ ortaya çıkıyor. Bir de nasır, siğile göre daha kolay ve kısa sürede tedavi ediliyor. Nasır ve siğil halk arasında birbirine karıştırılan 2 önemli hastalıktır. Genellikle siğiller ağrı yapmaya başladığında nasır sanılıp en yakındaki eczaneye koşulur ve nasır bandı alınıp kullanılmaya başlanır. Oysa ayağınızdaki nasır değil de bir siğilse onu iyileştirmek yerine daha da kötüye gitmesine sebep olursunuz. Bu yüzden konusunda uzman birine yani bir dermotolog veya chirapodiste danışmadan kesinlikle müdahalede bulunulmaması gerekmektedir.